Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
Edit this entry  
03
Abstronic

Abstronic

1952
×
Read the review Edit this entry  
03
Film Study

Film Study

1926
×
Edit this entry  
03
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
Edit this entry  
03
Young Person's Guide to Cinema

Young Person's Guide to Cinema

1974
×
Edit this entry  
03
Butterfly

Butterfly

1974
×
Edit this entry  
03
The Very Eye of Night

The Very Eye of Night

1958
×
Edit this entry  
03
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
Edit this entry  
02
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
Edit this entry  
02
Fireworks

Fireworks

1947
×
Edit this entry  
02
Hua yang de nian hua

Hua yang de nian hua

2001
×
Read prior review Edit this entry  
25
Beyond Clueless

Beyond Clueless

2014
×
★★
Edit this entry  
23
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bee and PuppyCat

Bee and PuppyCat

2016
×
Edit this entry  
21
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suburbs of Eden

Suburbs of Eden

1996
×
Edit this entry  
20
All About a Girl

All About a Girl

2004
×
Read the review Edit this entry  
20
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
Edit this entry  
19
The Fiancés of Mac Donald Bridge

The Fiancés of Mac Donald Bridge

1961
×
Edit this entry  
19
Women Reply

Women Reply

1975
×
Edit this entry  
19
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
Yung Lean: In My Head

Yung Lean: In My Head

2020
×
Edit this entry  
15
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
Edit this entry  
14
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
Edit this entry  
13
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
Edit this entry  
12
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
Edit this entry  
12
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Peanuts

Blue Peanuts

1987
×
Edit this entry  
09
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★
Edit this entry  
05
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
Read the review Edit this entry  
05
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
Edit this entry  
03
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry