jessica has logged 186 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★★
Edit this entry  
29
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jamon Jamon

Jamon Jamon

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Criminal Lovers

Criminal Lovers

1999
×
★★★
Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Escape Room

Escape Room

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fractured

Fractured

2019
×
★½
Edit this entry  
17
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★
Edit this entry  
12
Secret Obsession

Secret Obsession

2019
×
½
Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★
Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raising Hell: Filming The Exorcist

Raising Hell: Filming The Exorcist

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Read the review Edit this entry  
03
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry