• Wanda

    ★★★★★

  • Kill the Fatted Calf and Roast It

  • The Color of Pomegranates

    ★★★★½

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★

  • Funeral Parade of Roses

    ★★★★★

  • Venus in Furs

    ★★★½

  • Midnight Cowboy

  • Easy Rider

  • Chitty Chitty Bang Bang

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Funny Girl

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Blow Up My Town

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • Romeo and Juliet

  • Asterix the Gaul

  • The Graduate

    ★★★★★

  • The Jungle Book

  • Bonnie and Clyde

  • To Sir, with Love

  • Belle de Jour

    ★★★★★

  • Daisies

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

  • Blow-Up

  • Persona

    ★★★★★

  • Black Girl

    ★★★★

  • The 10th Victim

    ★★★★★

  • Pierrot le Fou

    ★★★★½

  • Mosaic

  • Repulsion

    ★★★★

  • The Sound of Music

  • Le Bonheur

    ★★★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

  • Mary Poppins

  • What a Way to Go!

    ★★★★★

  • Woman in the Dunes

    ★★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★½

  • Canon

  • The Sword in the Stone

  • Contempt

  • The Birds

  • To Kill a Mockingbird

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★★

  • Carnival of Souls

    ★★★★½

  • Lolita

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

  • La Jetée

    ★★★★★

  • West Side Story

  • Breakfast at Tiffany's

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★★

  • The Parent Trap

  • One Hundred and One Dalmatians

  • La Notte

    ★★★★

  • The Fiancés of Mac Donald Bridge

  • Charlotte and Her Boyfriend

  • Psycho

    ★★★★★

  • L'Avventura

    ★★★½

  • Breathless

    ★★★

  • La Dolce Vita

    ★★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★½

  • Lines: Vertical

  • Shadows

  • All the Boys Are Called Patrick

    ★★½

  • Good Morning

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • Some Like It Hot

  • Sleeping Beauty

  • Short and Suite

  • Vertigo

    ★★★★

  • Along the Coast

  • 12 Angry Men

    ★★★★½