Sort by

jtm382 has logged 52 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
01
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
Edit this entry  
28
Vertigo

Vertigo

1958
×
Read the review Edit this entry  
27
Rear Window

Rear Window

1954
×
Read the review Edit this entry  
26
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
Edit this entry  
14
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
Edit this entry  
13
Meru

Meru

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
Edit this entry  
31
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Edit this entry  
01
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Clue

Clue

1985
×
★★½
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fight Club

Fight Club

1999
×
Edit this entry  
08
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Read prior review Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Edit this entry  
19
About Time

About Time

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry