Sort by

TheJoNo🦎 has logged 140 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★½
Edit this entry  
29
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
Ransom

Ransom

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Serial Killer with Piers Morgan

Serial Killer with Piers Morgan

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Dracula

Dracula

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★½
Edit this entry  
12
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★½
Edit this entry  
09
Glory

Glory

1989
×
★★★½
Edit this entry  
09
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★
Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Apostle

Apostle

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Charged: The Eduardo Garcia Story

Charged: The Eduardo Garcia Story

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★½
Edit this entry  
03
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Edit this entry  
01
Space Cowboys

Space Cowboys

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Edit this entry  
26
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★
Edit this entry  
25
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★½
Edit this entry  
23
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
First Blood

First Blood

1982
×
★★★
Edit this entry  
21
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
Blow

Blow

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★★
Edit this entry  
13
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★
Edit this entry  
06
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★
Edit this entry  
04
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★½
Edit this entry  
02
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★½
Edit this entry