Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Annabelle

Annabelle

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It's a Disaster

It's a Disaster

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Justice League

Justice League

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry