Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Divide

The Divide

2021
×
Edit this entry  
26
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
True Lies

True Lies

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★½
Edit this entry  
14
It Boy

It Boy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Box

Black Box

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Waiting For Bojangles

Waiting For Bojangles

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kaamelott - The First Chapter

Kaamelott - The First Chapter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Asterix: The Mansions of the Gods

Asterix: The Mansions of the Gods

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
08
Us Again

Us Again

2021
×
Edit this entry  
22
Kaamelott - The First Chapter

Kaamelott - The First Chapter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Heat

The Heat

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
What We Did on Our Holiday

What We Did on Our Holiday

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Enormous

Enormous

2019
×
Edit this entry  
03
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chicken with Plums

Chicken with Plums

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
2 Days in Paris

2 Days in Paris

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Daddy or Mommy

Daddy or Mommy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Play

Play

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marty

Marty

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Megamind

Megamind

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★½
Edit this entry  
24
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Felicità

Felicità

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry