ju_stine has logged 29 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
White Nightmare

White Nightmare

1991
×
Edit this entry  
25
The Lamp

The Lamp

1959
×
Edit this entry  
25
Two Men and a Wardrobe

Two Men and a Wardrobe

1958
×
Edit this entry  
24
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
24
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
Edit this entry  
24
The Fat and the Lean

The Fat and the Lean

1961
×
Edit this entry  
23
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Heartbreaker

Heartbreaker

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Place publique

Place publique

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Be Pretty and Shut Up!

Be Pretty and Shut Up!

1981
×
★★★½
Edit this entry  
18
Things I Like, Things I Don't Like

Things I Like, Things I Don't Like

1989
×
Edit this entry  
10
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ziggy Stardust and the Spiders From Mars

Ziggy Stardust and the Spiders From Mars

1979
×
Read the review Edit this entry  
08
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry