Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
EO

EO

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Creed III

Creed III

2023
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
½
Edit this entry  
18
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★½
Edit this entry  
18
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★
Edit this entry  
18
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Christ Stopped at Eboli

Christ Stopped at Eboli

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Men

Men

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
15
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
Edit this entry  
18
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
Edit this entry  
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Edit this entry  
04
Signs

Signs

2002
×
★★½
Edit this entry  
21
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mirror

Mirror

1975
×
Edit this entry  
26
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
26
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
Edit this entry  
09
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Shame

Shame

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry