Juan has logged 98 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
27
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
10
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
14
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
12
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Mahjong

Mahjong

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★★
Edit this entry  
05
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Edit this entry  
13
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
Edit this entry  
07
Western

Western

2015
×
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
11
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
21
...And the Pursuit of Happiness

...And the Pursuit of Happiness

1986
×
Edit this entry  
21
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
Edit this entry  
04
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Edit this entry  
02
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
Edit this entry  
29
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
14
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Tristana

Tristana

1970
×
Edit this entry  
01
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The General

The General

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Brood

The Brood

1979
×
Edit this entry  
24
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Tree of Wooden Clogs

The Tree of Wooden Clogs

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry