Judeflowerdew has logged 32 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Old School

Old School

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
Rocky

Rocky

1976
×
★★★
Edit this entry  
23
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
23
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
15
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Blow

Blow

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Focus

Focus

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
07
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★
Edit this entry  
04
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry