Judeflowerdew has logged 57 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rango

Rango

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry