• Full Metal Jacket

    Full Metal Jacket

    ★★★★★

    @TmmEzbee my friend wouldn't shut up about this for a month so I had to watch it eventually (Same person who wouldn't stop telling me to watch Donnie Darko). Again I loved this so much and I probably should just watch films he recommends straight away now. The first forty five minutes are nicely structured with no scene acting as unnecessary to the base camp plot. The ending of the the whole base camp section was extremely hard to watch…

  • Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

    Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

    ★★★½

    Didn't think this would hold up as well as it did, hilarious! Crazy Legs is the best character of all time looool.

  • Juice

    Juice

    ★★★★★

    2Pac's performance is insane in this. I loved every minute of this and in response to some people saying it went from funny to suspenseful out of nowhere, I mean the character Pac plays isn't going to slowly and slyly get into the madness, he's crazy mentally so that's why there is such a sudden dark mood change. Stand out performances by everyone and this is really nicely well structured for a good final ending. I'm thinking of definitely getting…

  • Friday

    Friday

    ★★★★

    Chris Tucker and Ice Cube combine on screen to make a hilarious and action packed comedy.

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★

    Just didn't understand this well and need to re watch it.

  • Menace II Society

    Menace II Society

    ★★★★

    Not quite as good as Boyz in The Hood but it has its swagger in a different way. The ending was inevitable and can be seen coming from the start but we sympathise with Caine throughout the film which results in an emotional roller-coaster. Really liked this and think that the bits which worked perfectly shone exceptionally and this will definitely be on my mind in the next days.

  • Boyz n the Hood

    Boyz n the Hood

    ★★★★★

    Extremely hard hitting. Before watching this I knew absolutely nothing about Singleton's classic 1991 crime film Boyz n the Hood but this was an incredible ride. What is sad is that the realities that play out in this film will still happen in these ghettos hundreds of years from now. Having a father figure at the end of the day is what stops a boy becoming another death figure but society has been carved out for any black African American…

  • We're the Millers

    We're the Millers

    ★★★½

    Yeah this was jokes.

  • The Peanut Butter Falcon

    The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

    I need to watch more feel good films as this has left a bright mark on my day. Really nice to see Dakota Johnson fulfilling her talents in well written and directed films as I thought she had ruined her chances of a good acting career with her role in the fifty shades trilogy. The thing I love a lot about this is that it uses an actor with down syndrome because in the film industry there is a lack…

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

    Found this a lot better than I remembered it to be. Watching a few months ago I thought this dragged on for a bit too long which it does but to a less noticeable extent. Found the humour a lot more lively and this feels so different to anything else Scorsese (If you were to watch this film and you didn't know who directed it, Scorsese wouldn't be your first guess). The first hour of the movie is fast paced…

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

    3 things I love about this:
    The Score
    The shots in Namibia at the start and the whole obelisk link throughout
    The final shots of the film
    Easily one of the best I've seen, just amazed at the moment. Kubrick is so unfairly good at directing films.

  • Pineapple Express

    Pineapple Express

    ★★★★

    One of Rogen's best for sure, surprised I haven't watched until now. If you haven't watched, it's more hilarious stoner comedy with cartoonish action and positive vibes throughout the whole film. A 16 year olds dream.