• The Royal Tenenbaums

    The Royal Tenenbaums

    ★★★★½

    Wes Andersons films are all so consistently fun and enticing to watch. Wonder if on a re watch I will prefer this to The Grand Budapest Hotel. Doubt it though because that film is just incredible, but this isn't far off.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    Love the music, locations, cinematography, colours used, directing choices, acting, writing, the list goes on. Damien Chazelle is a god, seriously can't wait until Babylon and hopefully I can see that in a cinema!

  • The Basketball Diaries

    The Basketball Diaries

    ★★★★

    Incredible performance by Di Caprio and the fellow cast members. Always thought he was just a good looking guy who got a break into film because of his looks, but the more I see him I appreciate how good his acting abilities really are. Also, Marky Mark was one menace to society in the 90s hahahha

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★★

    Now that I’m a bit older I can appreciate that this is (imo) the best Harry Potter film. Have so many fond memories of this during my childhood!

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★½

    Such a stark difference in the ability of Daniel Radcliffe’s acting in this compared to the five before it. Honestly makes the viewing experience so much more enjoyable

  • Don Jon

    Don Jon

    ★★★★★

    This won't be the best or most important film you ever see but it is overlooked by so many people. Joseph Gordon-Levitt's directorial debut has a unique look at expectations in relationships that feels authentic which can't be said for so many romance films society idolises.

    Barbara is considered by society as a dime who is the idealistic representation of a woman you should marry as she is a beautiful, strong and pleasant person on the outside. Underneath that surface…

  • Ratatouille

    Ratatouille

    ★★★★★

    Pixar's finest movie (When I re watch the Incredibles that will become my favourite and the two just switch all the time).

  • Moonrise Kingdom

    Moonrise Kingdom

    ★★★★

    Wes Anderson really knows how to make a crowd pleased. Have only seen Grand Budapest and Fantastic Mr Fox and although this is my least favourite out of the three, it still is heart warming and such a worthwhile watch.

  • The Fighter

    The Fighter

    ★★★★

    Christian Bale deservedly won an oscar in 2011 for this. He'll always be known for the Nolan Batman trilogy but he is so much more than that, a truly exceptional actor. Also, Wahlberg delivers a fantastic performance, he is an underappreciated actor as many people tend to overlook him for:
    A) His recent choice of bad roles (E.g. Daddy's Home)
    B) His actions as a young man (There is nothing I am doing to defend him here, people are right…

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★½

    Hats off to Fincher for being able to keep the suspense for such a long run time which is incredibly hard for any film, but especially a mystery thriller as it so easy for the audience to get uninterested and at not one point in this I felt bored, I was apprehensive the whole time! I also like how Fincher is able to use popular cultural figures (By this I mean social media models, musicians ect.) such as Emily Ratajkowski…

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★

    Greta Gerwig is a talented director and already has two excellent films under her belt, but I’d like to see her explore a different genre or style instead of sticking to making another coming of age film. Am I the only one who feels this way?

  • Eraserhead

    Eraserhead

    ★★★

    Criterion Challenge- Film 4/52
    “Horror”

    David Lynch is an odd but intriguing filmmaker. While I wasn’t emotionally invested in this I can’t deny it leaves a lot of interesting interpretations into Lynch’s insecurities. I think I will watch this again in the future, in quite a few years to see if it the difference in age makes this any better.