Judeflowerdew has written 16 reviews for films rated ★★★ .

  • Dirty Grandpa

    Dirty Grandpa

    ★★★

    As funny as I remember it being the first time. De Niro is fucking hilarious and genuinely made me laugh a lot. Films similar to this such as anything Seth MacFarlane has done etc, all seem to have fairly negative ratings and reviews on the app. From the trailers or even the Letterboxd descriptions you can tell they aren’t going to be well made films and they it will contain crude humour, so if you already know this isn’t your…

  • Eraserhead

    Eraserhead

    ★★★

    Criterion Challenge- Film 4/52
    “Horror”

    David Lynch is an odd but intriguing filmmaker. While I wasn’t emotionally invested in this I can’t deny it leaves a lot of interesting interpretations into Lynch’s insecurities. I think I will watch this again in the future, in quite a few years to see if it the difference in age makes this any better.

  • Two Night Stand

    Two Night Stand

    ★★★

    First half isn't bad and is fairly funny but it fizzles out towards the end as it falls into the generic romcom lane when it should have explored more on the first half which felt like a fresh and distinct idea. Despite that though, Miles Teller continues to become more likeable for me in every film I see with him starring in and I am really looking forward to seeing Whiplash when I am able to.

  • This Is the End

    This Is the End

    ★★★

    Only these lot of Hollywood actors could pull this off.

  • Project X

    Project X

    ★★★

    Definitely a member of the teen sex comedy Hall of Fame.

  • Bridget Jones: The Edge of Reason

    Bridget Jones: The Edge of Reason

    ★★★

    Unnecessary sequel but still entertaining

  • Pitch Perfect 3

    Pitch Perfect 3

    ★★★

    Worst out of the trilogy and having to listen to DJ Khaled trying to form a normal sentence is enough to make me slam my head across the wall until I pass out but Rebel Wilson is funny, so easy three star obviously

  • Grown Ups

    Grown Ups

    ★★★

    This is actually really funny for the first half but the more you watch the less funny it gets. Steve Buscemi is hilarious though!

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★

    Christmas Challenge- Film 13/31
    Enjoyable and funny but at points it got a bit boring.

  • About a Boy

    About a Boy

    ★★★

    Christmas Challenge- Film 5/31
    Heart-warming. Hugh Grant is a prick in the beginning though so minus half a star.

  • Crazy, Stupid, Love.

    Crazy, Stupid, Love.

    ★★★

    So this is where Ryan Gosling and Emma Stone were spending their time preparing for La La Land loooool!

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★

    Just didn't understand this well and need to re watch it.