Judeflowerdew has written 50 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Coach Carter

    Coach Carter

    ★★★★½

    Up there as one of Sam L. Jacksons best performances for sure. For a basketball movie, it felt a lot more authentic and original than many others on the market which is odd to think about, but it is also a testament to how down to earth and good quality the film actually is.

  • Silver Linings Playbook

    Silver Linings Playbook

    ★★★★½

    This was actually a really deep and fascinating romance film, completely opposite to what I expected from it. Everyone gives outstanding performances and this is written with care and a breath of quality. Superb romcom which stands out in it's genre, but feels like it shouldn't belong there.

  • Collateral

    Collateral

    ★★★★½

    Tom Cruise went ballistic towards the end. That final scene feels reminiscent of Mann's other masterpiece 'Heat'- He really knows how to do a thrilling chase off and they are executed with the upmost quality.
    Also Jamie Foxx and Jada Smith were superb, but the main accolade has to go to Cruise obviously, sensational on his part!

  • Love & Basketball

    Love & Basketball

    ★★★★½

    Been an Omar Epps fan ever since seeing Juice, and this looked like the perfect film to watch my second film of his. He was good in this but I think Sanaa Lathan steals the show for sure! Quality romance story about two basketball lovers who try and find the real meaning and purpose in their lives while upholding their relationship between them. Recommend highly!

  • Kick-Ass

    Kick-Ass

    ★★★★½

    Sort of film going in that you think is going to be ass but woahhhhhh this exceeded my expectations. Has superb action, hilarious characters (looking at you Red Mist) and an average story but it's really an enjoyable one. No matter how bad the 2nd looks review wise, I'm going to have to check it out!

  • The Gold Rush

    The Gold Rush

    ★★★★½

    Criterion Challenge- Film 9/52
    “A Silent film” 

    A really pleasant introduction into the work of Charlie Chaplin, a hugely iconic and influential filmmaker who is still applauded and loved by both critics and cinephiles nowadays. Was worried about getting potentially bored watching a silent film but this was far from the case. A simple yet enticing story combined with the wizardry of Chaplin making something that still holds up today. Looking forward to watching City Lights next or another one of his!

  • Rushmore

    Rushmore

    ★★★★½

    Rushmore, the second film of one of the most captivating filmmakers in Wes Anderson, is well written, performed with superb emotional depth by the cast and starts to incorporate many of the ideas we see him perfect in his latter films such as Moonrise Kingdom or Grand Budapest Hotel. No real complaints really, an incredible effort from a visionary director!

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★★½

    Did any of the characters even crack a smile during the whole film haha. So tense, well directed and the cast delivered to say the least! Film I feel deserves a 5 most likely, but I'm going to see how this rests on me during the next few days so a 4.5 for now!

  • Some Like It Hot

    Some Like It Hot

    ★★★★½

    Next up for Billy Wilder: Sunset Boulevard and Double Indemnity. 

    Some Like it Hot is a hilarious film featuring a stacked cast and of course Marilyn Monroe. Would definitely recommend as a chilled out film to watch!

  • Rain Man

    Rain Man

    ★★★★½

    Did a Dustin Hoffman triple challenge last night where I was supposed to watch three of his biggest and best films I haven't seen.
    Started off the night strong with Midnight Cowboy which I've seen with my dad a few times previously but I couldn't remember that much. Probably my favourite out of these three and a great way to start off the challenge.
    Then next I decided to give Kramer vs Kramer a watch which was quite an emotionally…

  • To Kill a Mockingbird

    To Kill a Mockingbird

    ★★★★½

    This film is a good reminder in the modern day to just be nice to a fellow human being. There's too much anguish, suffering and cruelty in the modern day world to have a vendetta on someone because of their skin colour, gender, sexuality etc. Only way forward in society is to treat each other like humans in any action we do and To Kill a Mockingbird embodies that message perfectly.

  • The Last Dance

    The Last Dance

    ★★★★½

    I remember when this was released on Netflix during the first lockdown and I watched a couple of episodes knowing barely anything about basketball. I think the only players I actually knew were LeBron, Jordan, Kobe, Shaq, Curry and a few other big names and I was just struggling to get my head around the rules of the game and as a result I just dropped and forgot about this series for ages.
    Fast forward to the start of this…