Sort by

<Todd> has logged 117 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
She's All That

She's All That

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Buena Vista Social Club

Buena Vista Social Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Covenant

The Covenant

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
He's All That

He's All That

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Prospero's Books

Prospero's Books

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pixel Perfect

Pixel Perfect

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Aloha

Aloha

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Starstruck

Starstruck

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kinetta

Kinetta

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
PAW Patrol: The Movie

PAW Patrol: The Movie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman: Gotham Knight

Batman: Gotham Knight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Khamosh

Khamosh

1985
×
★★★
Edit this entry  
22
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spiral

Spiral

2000
×
Edit this entry  
21
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Melvin and Howard

Melvin and Howard

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Untold: Malice at the Palace

Untold: Malice at the Palace

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Sweet Girl

Sweet Girl

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry