Sort by

{Todd} has logged 1,276 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Laws of Attraction

Laws of Attraction

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
In Good Company

In Good Company

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Good As New

Good As New

×
Edit this entry  
29
A Child's Garden of Poetry

A Child's Garden of Poetry

2011
×
Edit this entry  
29
Not I

Not I

2000
×
Edit this entry  
29
French Water

French Water

2021
×
Edit this entry  
28
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nanny Diaries

The Nanny Diaries

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Spirit

The Spirit

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Great Performers: Horror Show

Great Performers: Horror Show

2017
×
Edit this entry  
27
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
My Brother the Pig

My Brother the Pig

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Perfect Score

The Perfect Score

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Deep Down

Deep Down

2014
×
Edit this entry  
27
Come Home

Come Home

2021
×
Edit this entry  
27
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Girl with a Pearl Earring

Girl with a Pearl Earring

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cold Creek Manor

Cold Creek Manor

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Violent Night

Violent Night

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
24
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★★½
Edit this entry  
23
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Fighting Fists of Shanghai Joe

The Fighting Fists of Shanghai Joe

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry