• Trauma

    Trauma

    ★★★½

    ***This was written during the 2023 WGA and SAG-AFTRA strikes. Without the labor of writers and actors like those currently on strike, the movie being covered here wouldn't exist.***


    "This used to be a nice neighborhood." - Neighborhood Man,

    - Argento: boxd.it/30KqM

    Brad Dourif!!!!!

    What I like about Dario Argento films is that they never feel quite like reality. There is always a dreamy quality to them, which works really well for me, and I think few people can end…

  • The Hound of the Baskervilles

    The Hound of the Baskervilles

    ★★★★

    ***This was written during the 2023 WGA and SAG-AFTRA strikes. Without the labor of writers and actors like those currently on strike, the movie being covered here wouldn't exist.***


    "There is more evil around us here than I have ever encountered before." -Sherlock,

    - HoopX (33/34): boxd.it/oPaZ8

    Doggie!!!

    Probably my favorite Hammer film because it feels like it brings the Hammer aesthetic to the next level. I really enjoyed the story, remembering a little from when I read this in…

  • Friday the 13th: The Final Chapter

    Friday the 13th: The Final Chapter

    ★★★★½

    ***This was written during the 2023 WGA and SAG-AFTRA strikes. Without the labor of writers and actors like those currently on strike, the movie being covered here wouldn't exist.***


    "TED!!!!!!! Hey, TED! Hey TED, where the hell is the corkscrew?" -Jimmy,

    - Friday: boxd.it/1o5Oo

    It's great!

    Friday the 13th: The Final Chapter is well shot, features a variety of engaging characters, and contains one of the best third acts in the franchise. You actually care about the family and teens…

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

    ***This was written during the 2023 WGA and SAG-AFTRA strikes. Without the labor of writers and actors like those currently on strike, the movie being covered here wouldn't exist.***


    "They can only hang me once... right?" - Caleb,

    - Tarantino: boxd.it/1q6C8

    My favorite Tarantino and my favorite Leo performance.

  • Lord of Illusions

    Lord of Illusions

    ★★★

    ***This was written during the 2023 WGA and SAG-AFTRA strikes. Without the labor of writers and actors like those currently on strike, the movie being covered here wouldn't exist.***


    "Flesh is a trap... that's what he used to say... flesh is a trap, and magic sets us free." -Dorothea,

    - HoopX (32/34): boxd.it/oPaZ8

    A lot.

    There is so much stuff happening in here, I admit that I struggled to keep up with all of it at times. I love most…

  • Friday the 13th Part III

    Friday the 13th Part III

    ★★★½

    ***This was written during the 2023 WGA and SAG-AFTRA strikes. Without the labor of writers and actors like those currently on strike, the movie being covered here wouldn't exist.***


    "Being a jerk, is better than being nothing" - Shelly,

    - Friday: boxd.it/1o5Oo

    Seeing this in 3D is a top ten movies goal for me. I gotta see that yo-yo coming right at my face.

  • Kandisha

    Kandisha

    ★★

    ***This was written during the 2023 WGA and SAG-AFTRA strikes. Without the labor of writers and actors like those currently on strike, the movie being covered here wouldn't exist.***


    "France has the Lady In White... we have Kandisha" -Abdel,

    - HoopX (31/34): boxd.it/oPaZ8

    I really struggled to keep interest with this one. Wasn't that into the characters or lore, and the production didn't create a creepy enough vibe. Not for me.

  • The Bad Seed

    The Bad Seed

    ★★★★★

    ***This was written during the 2023 WGA and SAG-AFTRA strikes. Without the labor of writers and actors like those currently on strike, the movie being covered here wouldn't exist.***


    "People tell lies all of the time" - Rhoda,

    - HoopX (30/34): boxd.it/oPaZ8

    Woohoo... a character that is a criminologist.... I feel so seen.

    This movie is so intensely fucked up, especially for its era, and the fucked up qualities are done very well. The primary strength of the film is…

  • Big Night

    Big Night

    ★★★★

    ***This was written during the 2023 WGA and SAG-AFTRA strikes. Without the labor of writers and actors like those currently on strike, the movie being covered here wouldn't exist.***


    "Bite your teeth into the ass of life!" - Primo,

    - THS: boxd.it/it1zM

    I love food porn!

    I like a story that makes me laugh but also tugs at my heartstrings a bit and that's definitely the case with Big Night, a film about two brothers trying to achieve the American…

  • 10 Rillington Place

    10 Rillington Place

    ★★★★

    ***This was written during the 2023 WGA and SAG-AFTRA strikes. Without the labor of writers and actors like those currently on strike, the movie being covered here wouldn't exist.***


    "That's something only doctors and myself know about, it has to be secret you understand." - Mr. Christie,

    - HoopX (29/34): boxd.it/oPaZ8

    Never trust bald men.... I mean it.

    This is a really good film and one of the biggest surprises of Hooptober X for me. Richard Attenborough gives the performance…

  • The Haunting

    The Haunting

    ***This was written during the 2023 WGA and SAG-AFTRA strikes. Without the labor of writers and actors like those currently on strike, the movie being covered here wouldn't exist.***


    "EW.... What's that smell?" - Nell Vance,

    Bad... very bad.

    I'd always heard this was bad but I had to see for myself, and it is in fact very bad. While most parts of this film suffer from a variety of problems I think what I dislike most is the vibe…

  • Telemarketers

    Telemarketers

    ★★★★

    ***This was written during the 2023 WGA and SAG-AFTRA strikes. Without the labor of writers and actors like those currently on strike, the movie being covered here wouldn't exist.***


    "Who's going to talk you out of more money than a dopehead?" -Jeff,

    If everyone was like Patrick, the world would be a better place.

    I'll just say this up front, please don't donate money to the police because they fucking suck. That out of the way, exploiting vulnerable populations is…