Sort by

Shark boy has logged 377 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
The Roaring Twenties

The Roaring Twenties

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Oliver Twist

Oliver Twist

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Roundup

The Roundup

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Strange World

Strange World

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lyle, Lyle, Crocodile

Lyle, Lyle, Crocodile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
X

X

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry