Sort by

julia*:・゚✧*:・゚✧ has logged 148 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Project X

Project X

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Made in Mexico

Made in Mexico

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Incantation

Incantation

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Storks

Storks

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Butterfly

Butterfly

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Only Living Boy in New York

The Only Living Boy in New York

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Road House

Road House

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Read the review Edit this entry  
01
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★½
Edit this entry