Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Ninth Jedi

The Ninth Jedi

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Village Bride

The Village Bride

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Twins

The Twins

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Tatooine Rhapsody

Tatooine Rhapsody

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Duel

The Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
L'homme machine

L'homme machine

1885
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read prior review Edit this entry  
01
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
aaH / Hee

aaH / Hee

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★
Edit this entry  
25
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Nun

The Nun

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Kiwi!

Kiwi!

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twenty Something

Twenty Something

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La luna

La luna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Les solitudes

Les solitudes

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fresh Guacamole

Fresh Guacamole

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Les solitudes

Les solitudes

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry