Sort by

JulesLarson has logged 72 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fran

Fran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Insignificance

Insignificance

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jazz on a Summer's Day

Jazz on a Summer's Day

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Breaking

Breaking

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Running with the Devil: The Wild World of John McAfee

Running with the Devil: The Wild World of John McAfee

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lost Honor of Katharina Blum

The Lost Honor of Katharina Blum

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Keanu Reeves: Journey to Success

Keanu Reeves: Journey to Success

2003
×
★★½
Edit this entry  
27
...But Then, She's Betty Carter

...But Then, She's Betty Carter

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
pickAxe

pickAxe

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Man in the Shadow

Man in the Shadow

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Center Stage

Center Stage

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bless Their Little Hearts

Bless Their Little Hearts

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spin Me Round

Spin Me Round

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dragon Ball Super: Super Hero

Dragon Ball Super: Super Hero

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beast

Beast

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
City of Hope

City of Hope

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heroes of the East

Heroes of the East

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Arabesque

Arabesque

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cool Lakes of Death

The Cool Lakes of Death

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Hero Ain't Nothin' But a Sandwich

A Hero Ain't Nothin' But a Sandwich

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rogue Agent

Rogue Agent

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Back to the Drive-in

Back to the Drive-in

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Oki's Movie

Oki's Movie

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Masseurs and a Woman

The Masseurs and a Woman

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry