juli_mica has logged 58 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Crimes That Bind

The Crimes That Bind

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
Read the review Edit this entry  
28
Fire in the Sky

Fire in the Sky

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sherlock: The Final Problem

Sherlock: The Final Problem

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sherlock - The Lying Detective

Sherlock - The Lying Detective

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Todo lo que sería Lucas Lauriente

Todo lo que sería Lucas Lauriente

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sherlock - The Six Thatchers

Sherlock - The Six Thatchers

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sherlock: His Last Vow

Sherlock: His Last Vow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sherlock: The Sign of Three

Sherlock: The Sign of Three

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Work It

Work It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Social Animals

Social Animals

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Sherlock: The Empty Hearse

Sherlock: The Empty Hearse

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★
Edit this entry  
18
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sherlock: The Reichenbach Fall

Sherlock: The Reichenbach Fall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sherlock: The Hounds of Baskerville

Sherlock: The Hounds of Baskerville

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ginger & Rosa

Ginger & Rosa

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sherlock: A Scandal in Belgravia

Sherlock: A Scandal in Belgravia

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Bookshop

The Bookshop

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sherlock: The Great Game

Sherlock: The Great Game

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nana

Nana

1926
×
★★★
Edit this entry  
10
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sherlock: The Blind Banker

Sherlock: The Blind Banker

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry