Julia has logged 76 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Endless Summer

The Endless Summer

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
02
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★½
Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
World War Z

World War Z

2013
×
★★
Edit this entry  
11
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Upside

The Upside

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
Read the review Edit this entry  
01
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Masterminds

Masterminds

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ibiza

Ibiza

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Even the Rain

Even the Rain

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry