• Girlfriends

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ½

  • Shivers

    ★★★½

  • Black Christmas

    ★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Don't Look Now

    ★★★

  • Pink Flamingos

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Valerie and Her Week of Wonders

    ★★★½

  • The Alphabet

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Daisies

    ★★★★

  • Red Desert

    ★★★★

  • Chumlum

    ★★★½

  • La Jetée

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Ugetsu

  • Umberto D.

    ★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★

  • Cat People

    ★★★½

  • The Wolf Man

    ★★½

  • Fantasia

    ★★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★½

  • The Seashell and the Clergyman

    ★★★★

  • Emak-Bakia

    ★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★