juliagallant has logged 52 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Plus One

Plus One

2019
×
★★
Edit this entry  
09
In a Relationship

In a Relationship

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Edit this entry  
02
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Edit this entry  
20
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
You're Next

You're Next

2011
×
★★
Edit this entry  
08
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★
Edit this entry  
01
Little Evil

Little Evil

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
All the Reasons to Forget

All the Reasons to Forget

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Happily

Happily

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Night Clerk

The Night Clerk

2020
×
Edit this entry  
27
Absentia

Absentia

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Edit this entry  
22
Rent-A-Pal

Rent-A-Pal

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Due Date

Due Date

2010
×
★★
Edit this entry  
13
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Edit this entry  
07
Scare Me

Scare Me

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Breathe In

Breathe In

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
The Lie

The Lie

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Wretched

The Wretched

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
The Campaign

The Campaign

2012
×
★★
Edit this entry  
17
1408

1408

2007
×
★★½
Edit this entry  
15
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The High Note

The High Note

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Edit this entry  
15
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry