Sort by

Ju has logged 164 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Louis C.K.: Sorry

Louis C.K.: Sorry

2021
×
Edit this entry  
12
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

1961
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Seconds

Seconds

1966
×
★★★½
Edit this entry  
10
In the Heights

In the Heights

2021
×
Edit this entry  
09
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Edit this entry  
08
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
The Girl

The Girl

1968
×
Edit this entry  
01
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The White Stripes: Under Great White Northern Lights

The White Stripes: Under Great White Northern Lights

2009
×
Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Annette

Annette

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
Edit this entry  
26
The Trouble with Being Born

The Trouble with Being Born

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★½
Edit this entry  
19
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★
Edit this entry  
12
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Bibi Blocksberg

Bibi Blocksberg

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
Edit this entry  
09
Normal People

Normal People

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Queen of Hearts

The Queen of Hearts

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Transit

Transit

2018
×
½
Edit this entry  
17
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Undine

Undine

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
Edit this entry  
06
Amélie

Amélie

2001
×
Read the review Edit this entry  
06
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
Edit this entry  
01
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
Edit this entry  
21
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Edit this entry  
20
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Father

The Father

2020
×
Edit this entry  
03
Black Bear

Black Bear

2020
×
Edit this entry  
29
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
Edit this entry