Julian has logged 543 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

2005
×
Read the review Edit this entry  
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
True Lies

True Lies

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
In Search of Darkness: A Journey Into Iconic '80s Horror

In Search of Darkness: A Journey Into Iconic '80s Horror

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Children of the Sea

Children of the Sea

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fata Morgana

Fata Morgana

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Aladdin and the King of Thieves

Aladdin and the King of Thieves

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Exception

The Exception

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Return of Jafar

The Return of Jafar

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Descendants 3

Descendants 3

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry