2019

julian deakins julian deakins’s year to date

julian’s highest rated films

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • A Single Man

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • Fyre

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Samsara

    ★★★½

  • The Notebook

    ★★★

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★½

  • The Nice Guys

    ★★½

  • Vice

    ★★½

  • The Fast and the Furious

    ★★

  • Captain Marvel

    ★★

  • The Sower

    ★★

Films by week

Jan Dec
  • 20 Films watched
  • 4 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

A Single Man

Jan 1

Last Film

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

May 6

Genres, Countries & Languages

Drama
10 films
Comedy
6 films
Thriller
6 films
Crime
5 films
Action
4 films
History
3 films
Adventure
3 films
Mystery
3 films
Romance
3 films
Documentary
2 films
USA
19 films
UK
2 films
Belgium
1 film
France
1 film
Germany
1 film
Ireland
1 film
English
19 films
Spanish
2 films
Arabic
1 film
French
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 13 Added 154

Watchlist

Stars

Director

Crew

julian’s most liked review

Vice

★★½

the pungent smell of an incredibly obvious big short redux kinda makes it hard to enjoy this movie through that stank cloud 

some of the editing and pacing felt like a weird YouTube vlog but acting was dec 🤷🏻‍♂️

also Christian Bale adds 25+ minutes to it by talking slower than ANY ACTOR EVER HAS IN THE HISTORY OF TIME

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Se7en
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Perfect Date
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Thor: Ragnarok
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Sower
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2019

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • The Social Network
  • The Perfect Date
  • The Nice Guys
  • Us
  • The Fast and the Furious
  • Bring It On
  • Captain Marvel
  • Samsara
  • The Sower
  • The Favourite
  • Fyre
  • Thor: Ragnarok
  • Glass
  • The Notebook
  • Vice
  • Nightcrawler
  • Justice League
  • Se7en
  • A Single Man

Highly rated films julian missed

  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Booksmart
  • Avengers: Endgame
  • Parasite
  • Apollo 11
  • The Farewell
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Pain and Glory

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more