alan has logged 358 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
Edit this entry  
18
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mask

Mask

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Garden State

Garden State

2004
×
★★★½
Edit this entry  
11
Nine Muses of Star Empire

Nine Muses of Star Empire

2014
×
Edit this entry  
11
My Best Friend

My Best Friend

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
Edit this entry  
10
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Irreversible

Irreversible

2002
×
Read the review Edit this entry  
08
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★½
Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
07
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Latter Days

Latter Days

2003
×
Read the review Edit this entry  
28
To Heaven

To Heaven

2012
×
Edit this entry  
27
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Sniper

American Sniper

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Edit this entry  
16
Stuart: A Life Backwards

Stuart: A Life Backwards

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
Edit this entry  
12
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wife

The Wife

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry