alan has logged 33 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La cámara oscura

La cámara oscura

2008
×
Edit this entry  
26
Tammy

Tammy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
El Angel

El Angel

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
Edit this entry  
20
Howards End

Howards End

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
18
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Side by Side

Side by Side

2012
×
Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
North Country

North Country

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
Read the review Edit this entry  
03
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tully

Tully

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry