Sort by

Juliano has logged 344 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Big

Big

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
06
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Rebooted

Rebooted

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
31
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
C'est La Vie

C'est La Vie

2016
×
Edit this entry  
13
The Merry Frolics of Satan

The Merry Frolics of Satan

1906
×
Read the review Edit this entry  
13
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
Read the review Edit this entry  
13
Rescued by Rover

Rescued by Rover

1905
×
Read the review Edit this entry  
13
New York Subway

New York Subway

1905
×
Read the review Edit this entry  
13
The Black Imp

The Black Imp

1905
×
Read the review Edit this entry  
13
The Impossible Voyage

The Impossible Voyage

1904
×
Read the review Edit this entry  
12
The Mermaid

The Mermaid

1904
×
Read the review Edit this entry  
12
The Sick Kitten

The Sick Kitten

1903
×
Read the review Edit this entry  
12
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
Read the review Edit this entry  
12
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1903
×
Read the review Edit this entry  
12
The Kingdom of the Fairies

The Kingdom of the Fairies

1903
×
Read the review Edit this entry  
10
The Melomaniac

The Melomaniac

1903
×
Read the review Edit this entry  
10
The Monster

The Monster

1903
×
Read the review Edit this entry  
10
The Gay Shoe Clerk

The Gay Shoe Clerk

1903
×
Read the review Edit this entry  
10
The Infernal Cakewalk

The Infernal Cakewalk

1903
×
Read the review Edit this entry  
07
The Life and Passion of Jesus Christ

The Life and Passion of Jesus Christ

1903
×
Read the review Edit this entry