• All About My Mother

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★½

  • Titanic

  • Contact

  • Se7en

    ★★★★½

  • La Haine

    ★★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Forrest Gump

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • They Live

    ★★★★½

  • Come and See

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • Blade Runner

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

  • Memories of Underdevelopment

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Vivre Sa Vie

  • Psycho

    ★★★★½

  • The Mystery of Picasso

    ★★★