Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Scream

Scream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Elvis

Elvis

2022
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
How It Ends

How It Ends

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
On the Come Up

On the Come Up

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wretched

The Wretched

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
06
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Edit this entry  
04
Smile

Smile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The King's Man

The King's Man

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Edit this entry  
23
Meet Me in the Bathroom

Meet Me in the Bathroom

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Dope

Dope

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Pearl

Pearl

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Christmas Story 2

A Christmas Story 2

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry