Sort by

juls has logged 288 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

2019
×
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
Chef

Chef

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Low Tide

Low Tide

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read other review Edit this entry  
14
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
13
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla

Godzilla

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
18
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Riot Club

The Riot Club

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
03
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Monkey Love Experiments

Monkey Love Experiments

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Judy

Judy

2019
×
★★½
Edit this entry