Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Tangled

Tangled

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
27
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Read prior review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Read prior review Edit this entry  
22
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Read the review Edit this entry  
09
Death of a Salesman

Death of a Salesman

1985
×
Read the review Edit this entry  
08
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Read the review Edit this entry  
18
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
Read the review Edit this entry  
17
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paddington

Paddington

2014
×
Read the review Edit this entry