julia has logged 183 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Saw II

Saw II

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dead in a Week (Or Your Money Back)

Dead in a Week (Or Your Money Back)

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
22
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Precious

Precious

2009
×
Read the review Edit this entry  
03
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vice

Vice

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry