Sort by

JulieC has logged 39 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spookies

Spookies

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pride

Pride

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Like a House on Fire

Like a House on Fire

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Romance on the Menu

Romance on the Menu

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brooklyn Bridge

Brooklyn Bridge

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inventing the Abbotts

Inventing the Abbotts

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sweet Carolina

Sweet Carolina

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Laurel Canyon

Laurel Canyon

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Attack of the Murder Hornets

Attack of the Murder Hornets

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
West Michigan

West Michigan

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Baby, It's Cold Inside

Baby, It's Cold Inside

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love on the Road

Love on the Road

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fried Barry

Fried Barry

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Seventh Sign

The Seventh Sign

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sea Wolf

The Sea Wolf

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Don't Go Breaking My Heart

Don't Go Breaking My Heart

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Aurora Teagarden Mysteries: How to Con A Con

Aurora Teagarden Mysteries: How to Con A Con

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry