Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fyre

Fyre

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Who Is America?

Who Is America?

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Styles: Behind the Album

Harry Styles: Behind the Album

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
★★★
Edit this entry  
13
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
19
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kids

Kids

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Human Flow

Human Flow

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry