• A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★★

    Not many people can expand on a sequel and make it fun. John Krasinski comes back and delivers. Millicent Simmonds and Collins Murphy stand out in this film. Leaving the ending open just like it’s predecessor, Quiet Place Part II still have tons of thrills and tension to keep the movie going. Well worth it.

  • Tom Clancy's Without Remorse

    Tom Clancy's Without Remorse

    ★★★

    Michael B. Jordan plays to his strengths in this Tom Clancy film. Although the story is generic and the twists aren’t flashy, the gun fights and Jordan’s performance keeps this film slightly above average for espionage films.

  • Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★★½

    Very stylish, 2021 Mortal Kombat brings more gruesome and specialty from each character into the new reimagining of the beloved fighting franchise. Fight sequences are good and the CGI is good mostly, however failing to do the actual tournament and the story brings the weight of the movie down. Solid entry but can’t help but to ask for more.

  • Concrete Cowboy

    Concrete Cowboy

    ★★★½

    With Idris Elba and Caleb McLaughlin, this coming of age story about cowboys in Philly is a decent movie for Netflix. Great performances from Elba, McLaughlin and good direction from Ricky Staub helps this movie stand out more than your usual Black coming of age teen movie.

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★

    Best animal CGI fight in the last few years. This movie doesn’t stop with the action between the two. Even though the story on how they fight is okay and the characters are under developed, this is a fun ride to see in the theaters or home.

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★

    This movie far surpasses the cut Warner Bros.’ 2017 cut. Zach Snyder creates an Avengers-esque film to set the tone for what could’ve been for the DCEU.

    Everyone in this film, including Cyborg and Steppenwolf, gets their time to shine and how the contribution the story. Ray Fisher’s Victor Stone/Cyborg gets more character development this time around and helps flush the story more about his role in the team. 

    Even though this cut is better, it does have it’s flaws.…

  • Coming 2 America

    Coming 2 America

    ★★½

    Coming 2 America seems all but the same trend in Hollywood at this moment, making sequels to old movies. While everyone does their part, Leslie Jones, Nomzamo Mbatha, and Jermaine Folwer bring some new essence and vitality to the movie. Follows mostly everything in the first film but with some tiny new additions. It hopes that the nostalgia of the first film will make the movie worthwhile; however, it stands in the shadows of a beloved classic.

  • The United States vs. Billie Holiday

    The United States vs. Billie Holiday

    ★★½

    Lee Daniels take on the rise and fall of Billie Holiday is sporadic. Writing and direction is all over the place. Andra Day shines as Billie Holiday and gives a spectacular performance.  Besides that, a film that’s forgettable.

  • Tom & Jerry

    Tom & Jerry

    ★½

    Feels like a 90’s comedy movie that added Tom & Jerry after the fact.  The story is very dated, acting is all over the place, and tone is uneven. I would expect better from Tim Story, this is just bad altogether.

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

    Phenomenal film about the events leading to and during the assassination of Fred Hampton. Shaka King’s direction and screenplay is well crafted. Daniel Kaluuya and Lakeith Stanfield’s performances stand out and give life to this movie. Fantastic film.

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★★½

    Malcolm & Marie is such a emotionally exhausting but realistic view on two people realizing their at a big moment in their relationship. Zendaya and John David Washington brings it all to this film. The cinematography, acting, and direction is fantastic. Only issue is the story can be daunting but great movie.

  • Palmer

    Palmer

    ★★★

    Good film. Justin Timberlake and Ryder Allen brings in some powerful performances with a story that you know all too well. Starts off very slow but by the end, everything comes together. Very heartfelt story.