Sort by

Julps2 has logged 244 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★
Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Edit this entry  
21
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Edit this entry  
18
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Third Part of the Night

The Third Part of the Night

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Edit this entry  
10
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★½
Edit this entry  
08
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Junior Majeur

Junior Majeur

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Black Sabbath: The End of The End

Black Sabbath: The End of The End

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Le Ride

Le Ride

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Driving to the Edge

Driving to the Edge

2012
×
Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Duel

Duel

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry