Sort by

jun has logged 25 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
We Bare Bears: The Movie

We Bare Bears: The Movie

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Foolproof

Foolproof

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Host

Host

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry