Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Behind The Try: A Try Guys Documentary

Behind The Try: A Try Guys Documentary

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Haunters: The Art of the Scare

Haunters: The Art of the Scare

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Host

Host

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry