RSS feed for hagi.
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
It

It

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
Koran by Heart

Koran by Heart

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
Edit this entry  
02
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Edit this entry  
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Edit this entry  
26
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
25
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
25
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
23
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Munchausen

Munchausen

2013
×
Edit this entry  
16
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★
Edit this entry  
09
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Mother

Mother

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★
Edit this entry  
05
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
04
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry