Sort by

Melody has logged 430 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Trans with a Movie Camera

A Trans with a Movie Camera

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Munich

Munich

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Edit this entry  
16
Happiness

Happiness

1998
×
★½
Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★½
Edit this entry  
09
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★½
Edit this entry  
08
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Con Air

Con Air

1997
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Michael

Michael

1924
×
★★★★
Edit this entry  
01
Freaky

Freaky

2020
×
★★
Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
#Horror

#Horror

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
Misery

Misery

1990
×
★★★
Edit this entry  
28
Petulia

Petulia

1968
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★
Edit this entry  
27
A King in New York

A King in New York

1957
×
★★★★
Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Edit this entry  
26
Dune

Dune

1984
×
★★½
Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Amazing Bulk

The Amazing Bulk

2012
×
½
Edit this entry  
22
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Go Fish

Go Fish

1994
×
★★★
Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Walker

Walker

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★½
Edit this entry