Sort by

Brianna has logged 437 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Something Wild

Something Wild

1986
×
Edit this entry  
29
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
Read prior review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1970
×
Edit this entry  
23
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Read the review Edit this entry  
19
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
Edit this entry  
16
The King's Man

The King's Man

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Read the review Edit this entry  
15
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
Edit this entry  
13
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read prior review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
Read prior review Edit this entry  
01
Thumbsucker

Thumbsucker

2005
×
Edit this entry  
28
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
Edit this entry  
24
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
Edit this entry  
24
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spencer

Spencer

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
Read the review Edit this entry  
18
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Magnolia

Magnolia

1999
×
Read the review Edit this entry  
16
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Feast

The Feast

2021
×
Read prior review Edit this entry  
12
Nick Cave: Straight To You - A Portrait

Nick Cave: Straight To You - A Portrait

1994
×
Edit this entry  
12
The Road to God Knows Where

The Road to God Knows Where

1990
×
Edit this entry  
10
Dune

Dune

2021
×
Read prior review Edit this entry  
06
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read prior review Edit this entry  
05
The Matrix

The Matrix

1999
×
Read the review Edit this entry  
04
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
Read the review Edit this entry