• La contemplation du mystère

    ★★★

  • Dune

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★

  • Sam

    ★½

  • Annette

    ★★

  • Seaspiracy

  • Don't Go Tellin' Your Momma

    ★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★★½

  • Underground

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Soul

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★

  • Beans

    ★★★½

  • Like a House on Fire

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★½

  • Tenet

    ★★

  • Unorthodox

    ★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★

  • Goddess of the Fireflies

    ★★★★½

  • My Salinger Year

    ★★★

  • La Crise

  • Nine Days

    ★★★★

  • The Truffle Hunters

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • And the Birds Rained Down

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • About Endlessness

    ★★½

  • Ema

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Tell Me Who I Am

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Planet of the Humans

    ★★★½

  • Matthias & Maxime

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • A White, White Day

    ★★

  • A Brother’s Love

    ★★★½

  • À tous ceux qui ne me lisent pas

    ★★★½

  • Mad Dog Labine

    ★★★½

  • A Colony

    ★★★★

  • The Death & Life of John F. Donovan

    ★★½

  • mid90s

    ★★★

  • The Natural Sweetness of Skin

    ★★½

  • A Star Is Born

    ★★½

  • First Man

    ★★★½

  • Roma

    ★★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★

  • Genesis

    ★★★★

  • The Fireflies Are Gone

    ★★★½

  • Ocean's Eight

    ★★

  • Knife+Heart

    ★★½

  • Shoplifters

    ★★★½

  • Cold War

    ★★★★

  • Slut in a Good Way

    ★★★

  • Minding the Gap

    ★★★★

  • Colette

    ★★

  • Claire l'hiver

    ★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Worst Case We Get Married

    ★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★

  • A Ghost Story

    ★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • Hidden Figures

    ★★★½

  • Lion

    ★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★½