Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Happy People: A Year in the Taiga

Happy People: A Year in the Taiga

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
22
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

1991
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Scooby-Doo! in Where's My Mummy?

Scooby-Doo! in Where's My Mummy?

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
08
Aloha Scooby-Doo!

Aloha Scooby-Doo!

2005
×
★★★
Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★½
Edit this entry  
05
Zola

Zola

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Scooby-Doo! and the Loch Ness Monster

Scooby-Doo! and the Loch Ness Monster

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
Scooby-Doo! and the Monster of Mexico

Scooby-Doo! and the Monster of Mexico

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Edit this entry  
22
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
Scooby-Doo! and the Legend of the Vampire

Scooby-Doo! and the Legend of the Vampire

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Scooby-Doo! and the Cyber Chase

Scooby-Doo! and the Cyber Chase

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
Scooby-Doo and the Alien Invaders

Scooby-Doo and the Alien Invaders

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
10
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★½
Edit this entry  
09
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Edit this entry  
08
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Edit this entry  
04
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Voices

The Voices

2014
×
★★½
Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Beanfilm

Beanfilm

1976
×
Edit this entry  
27
Maska

Maska

2010
×
Edit this entry  
25
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jason X

Jason X

2001
×
★★★
Edit this entry  
13
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
★★★
Edit this entry