Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Celluloid Nightmares

Celluloid Nightmares

1988
×
Read the review Edit this entry  
23
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mother

Mother

1926
×
Edit this entry  
06
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Father of the Bride Part 3 (ish)

Father of the Bride Part 3 (ish)

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
May

May

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry